Opdateret med medieomtale
På Bornholm afholdes Øllets Dag allerede 28. august på Store Torv i Rønne.
Generelt satses der stort på Øllets Dag i Danske Ølentusiaster i år. Det gælder også på Bornholm, hvor Øllets Dag allerede afholdes en uge før – lørdag den 28. august kl. 10 – 16 i et telt på Store Torv i Rønne. Under navnet Ølparade 2010 med følgende udstillere:
- Amby Import
- Beer Factory
- Bryggeri Skovlyst
- Bryghuset Braunstein
- Bunker Beer
- Carlsberg
- Hancock
- Hornbeer
- Klosterbryggeriet
- Midtfyns Bryghus
- One Pint
- Svaneke Bryghus
- Theobrands
Desuden er Kvickly, SuperBest og Rådhuskiosken med på Store Torv.
Programmet for dagen kan ses her. Man køber smagsglas samt poletter til smagsprøver. 50 kr. for glas og 4 poletter. 10 kr. for ekstra poletter.
I anledningen af Ølparaden er der en ølmenu ved en stor del af Rønne’s spisesteder: Restauranter i Rønne (pdf)
At Øllets Dag – der ellers er 4. september – afholdes en uge for tidligt på Bornholm, er givet af praktiske årsager. Der er grænser for, hvor mange steder et bryggeri kan være på Øllets Dag. Og der er kun Svaneke Bryghus samt Vingården Lille Gadegård, der professionelt brygger øl på Bornholm. Ølparaden arrangeres i samarbejde med Rønne Handelsstandsforening.
Læs mere:
- Ølparade 2010
- Ølparade (video – TV2/Bornholm)
- Ølparade i Rønne (TV2/ Bornholm)
- Ølparade i Rønne (tidende.dk)
- Så er der øl………………….parade (DR P4 Bornholm)
[…] omtalt før tyvstarter Bornholm 28. august med det nye tiltag – […]