Øl – Stone Brewing: Imperial Russian Stout – nr. 24 på RateBeer top 50 – og barley winen Old Guardian er nu til salg i Danmark.
Øl: Emelisse – hollandsk mikrobryggeri er kommet til Danmark. Black & Tan Bowmore BA, Espresso Stout, Imperial Russian Stout, Imperial Russian Stout (Bowmore BA), Rauchbier, Triple IPA og Vuur & Vlam drejer det sig om. Må anses for Hollands andet bedste mikrobryggeri efter De Molen. Kun til salg i Ølbutikken.
Vejle Bryghus: Omtale af bryghuset og brygmesteren Torben Steenholdt – se nederst. Brygger med passion for detaljer (Dig & Vejle via Vejle Bryghus)
Slotsbryggeriet Føniks: Om gymnasieeleven Andreas Dalsgaard der arbejder ved bryggeriet og fået interesse for øl. Fordybelse og formidling (midt i artikel – Uddanelse 2011, Sjællandske Medier)
Svigtende ølsalg i Danmark også omtalt i Sverige: Ölmarknaden i Danmark sviktar (Sydsvenskan)
Øl: Ribe Bryghus fylder 5 år 24. juni – der vil blive lanceret en fødselsdagsøl til lejligheden.
Ribe Bryghus‘ Mark Vind udtaler sig om baggrunden for, at de af ErhvervsBladet er udråbt til Danmarks bedst drevne mikrobryggeri: “Vi holder vores omkostninger på et meget lavt niveau, vi har et godt produkt, gode forhandlere, og så har vi udskiftet det udstyr, der var slidt, med udstyr fra lukkede bryghuse. Vi er gode til at købe ind og driver bryghuset som en hobby, men det er der jo også mange af vores konkurrenter, der gør.”
- Danmarks mest rentable bryggeri (Uge-Avisen)
- Fra arkivet: Ribe Bryghus og Bryggeriet Skands de bedst drevne mikrobryggerier (Beerticker.dk)
To Øl’s Tobias Emil Jensen rejser nu på 5 måneders praktik ved BrewDog i Skotland. Hvorfor? – læs nærmere her. Farvelarrangement ved Mikkeller Bar 13. januar.
- Bad ass Brewdog! (To Øl)
- Reklame: First Frontier IPA – Grænsesøgende ny øl! (video – To Øl via Vimeo)
Øl-anmeldelse: Virklund Celebration Ale (Tid til en øl)
Øl – Nyt på Beerticker.dk: Ny øl: Nørrebro Bryghus Icicle Weiss
Øl – Xbeeriment: Black Force One Bourbon Barrel Aged Edition kommer nok sent på foråret eller begyndelsen af sommeren. Resten af Black Force One der ellers var brygget til USA er kommet på et bourbon fad. Updates…. (Xbeeriment)
Croocked Moon Brewing: The Grinch udråbt til årets fadøl 2010 ved The Bishops Arms i Helsingborg. (via Facebook)
Mikkeller udråbt til årets bryggeri 2010 ved The Bishops Arms i Helsingborg. Mikkeller – Årets Bryggeri 2010, i Helsingborg (Mikkeller)
Øl – Mikkeller: Vinderen fra Mikkeller’s Hop Bomb Challenge på Ølfestival København er nu blevet brygget som samarbejdsbryg ved Amager Bryghus. Det var Søren Davids IPA der vandt. Se billede (via Facebook)
Øl – Boon: Boon To Be Wild er kommet på ved Mikkeller Bar.
Midtfyns Bryghus: UgeAvisen Faaborg bringer i dag nogle forkerte tal for overskud og omsætning i Midtfyns Bryghus. Regnskabet for 2010 er ikke klar før revisionen, men Midtfyns Bryghus oplyser til Beerticker.dk, at omsætningen var næsten 4.6 mio. kr. Overskuddet forventes at blive mellem 100.000 og 150.000 kr.
- Opdateret: Midtfyns Bryghus får overskud i 2010 (Beerticker.dk)
Moderationsordning:
- Krisehjælp til små bryggerier (Ritzau via epn.dk)
- Skatteminister i gavehumør (Viborg Stifts Folkeblad)
Kvinderne går bryggerierne målrettet efter i 2011, ifølge Bryggeriforeningens direktør Niels Hald: “Der vil komme nye produkter, der fokuserer på sundhed og kvinder, med et lavt indhold af alkohol, og hvor der fokuseres på, at øl er et rent naturprodukt uden tilsætningsstoffer.”
- Naturligt øl og rå mad (Politiken.dk)
- Champagne og tøseøl (Politiken.dk)
Øl-anmeldelser – bemærk at Kajs Ølblog har ændret navn til Kajs Ølbrok:
- Mikkeller, Nelson Sauvignon (Allbeer)
- König Ludwig Weißbier, Schloßbrauerei Kaltenberg (Det tynde øl fra Fakta V) (Kajs Ølbrok)
- Dansk Pilsner, Harboe (Det tynde øl fra Fakta IV) (Kajs Ølbrok)
- Bøllingsø Mosefundet (Tid til en øl)
- Dark Horse Tres (Tid til en øl)
- Det Lille Bryggeri Lakrids Porter (Ofiltrerat)
Moderationsordning og alkoholbeskatning:
- Hjælpende hånd til små bryggerier (Bryggeriforeningen)
- Opdateret: Moderationsordning udvides til alle mindre bryggerier (Beerticker.dk)
Nyt på Beerticker.dk: Dansk Retursystem unødig bureaukratisk (Beerticker.dk)
Øl – Nyt på Beerticker.dk: Ny øl: Föroya Bjór Sct. Brigid Abbey Ale
Mandag: Ny øl: Søkildegaard Papsø 15K, The Bishops Arms forventer at åbne til marts i København.