Midnat i dag slutter afstemningen om Årets Danske Ølnyhed 2008. Danske Ølentusiaster i Odense har også givet deres dom. Er der nu en favorit efter smagningerne i lokalafdelingerne?
Danske Ølentusiasters lokalafdeling i Odense afholder en af de virkelig store smagninger af de 10 finalister – hvis ikke den største? I hvert fald er den så stor, at den foregår over 2 dage. Og der gås grundigt til værks. Alle giver hver enkelt øl karakter på en 5 points skala.
Odense top 4:
- Mikkeller Santa’s Little Helper (217 points)
- Hornbeer Caribbean Rum Stout (216 points)
- Djævlebryg Gudeløs (214 points)
- Djævlebryg Pride of Nekron og Raasted Double Imperial Stout (begge 210 points)
Jeg har taget points med for at vise hvor utrolig lidt, der skiller de forskellige øl. Men rækkefølgen var heller ikke den samme de to dage, der var smagninger i Odense. Se selv her.
Ingen favorit: Det illustrerer meget godt, hvordan situationen er efter smagningerne i Danske Ølentusiasters lokalafdelinger. Der er bestemt ingen øl, der kan udpeges som værende favorit. Det er konklusionen, når man gennemgår de indtil nu offentliggjorte smagninger, der har været i Esbjerg, Fredericia, Kolding, Odense og Aalborg.
Til forskel fra sidste år, hvor der tegnede sig et billede af, at netop Midtfyns Imperial Stout ville vinde, hvis man gennemgik smagningerne i lokalafdelingerne.
Jeg har prøvet at gå smagningerne i lokalafdelingerne rimelig systematisk igennem for at udpege favoritterne. Og man kommer det ikke nærmere, end at kunne udskille 5 af de 10, som jeg skønner alle kan ende med at vinde.
Favoritter:
- Djævlebryg Pride of Nekron
- Hancock Saaz Brew
- Hornbeer Caribbean Rumstout
- Mikkeller Santas Little Helper 2008
- Raasted Double Imperial Stout
Djævlebryg Gudeløs er tæt på også skulle være med på listen. Men eftersom Djævlebryg allerede har Pride of Nekron med blandt favoritterne, må man sige, at de har en stærkere kandidat med den. Bogstaveligt talt! For oprindeligt var Gudeløs et Pride of Nekron bryg, som ikke lige blev som den skulle – for meget vand. Gudeløs er på 8,9% og Pride of Nekron er på 11%.
Beer Here og Jule IPA’en er en dark horse i det her. Man kan ikke afvise, at nogen ikke nødvendigvis stemmer på en øl. Men på et bryggeri. Christian Skovdal Andersen (ex Ølfabrikken) er et stort navn i den danske ølverden. Og efter konkurrenceklausulen var udløbet efter bruddet med GourmetBryggeriet, nåede kun Jule IPA’en at blive frigivet fra Beer Here i 2008. Så det var den eneste mulighed for at stemme på Beer Here/Christian Skovdal Andersen.
Konklusion: Det er særdeles åbent på nuværende tidspunkt, med hensyn til hvem der vinder. Når det offentliggøres på Danske Ølentusiasters generalforsamling i Odense den 28. marts, bliver det interessant at se, om det også er så tæt i afstemningsresultatet.
Det er i øvrigt også sidste frist for tilmelding til netop Danske Ølentusiasters generalforsamling i dag. Hvis man skal med til den efterfølgende spisning og ølsmagning. Samt være sikker på en siddeplads.
Læs mere:
Årets Danske Ølnyhed: Gruppebillede (Beerticker.dk)
Årets Danske Ølnyhed 2008 – finalisterne (Beerticker.dk)
Fantomerne fra Sjælland tager teten i kampen om at blive Årets danske Ølnyhed 2008 (pdf – Danske Ølentusiaster)
647 øl fra 116 bryggerier kandiderer til titlen som Årets danske Ølnyhed 2008 (pdf – Danske Ølentusiaster)
647 nye danske øl i 2008 – rekorden der ikke bliver slået? (Beerticker.dk)
De 10 kandidater (ale.dk)
Årets Danske Ølnyhed 2008: Aalborg og Fredericia fælder dom (Beerticker.dk)
Årets Danske Ølnyhed og RateBeer (Beerticker.dk)
Raasted Double Imperial Stout vinder i Esbjerg (Beerticker.dk)
Ølnyhed 2008 finale smagning i Kolding (Beerticker.dk)
Vigtigt: Da det er mig, som har leveret listen over nye danske øl i 2008, er følgende vigtigt at understrege. Jeg har kun leveret listen til afstemningen – fordi jeg så og sige er manden, der kunne lave en tilstræbt komplet liste. Alt det efterfølgende praktiske angående afstemningen og priserne, har jeg intet at gøre med. Således kan jeg heller ikke løbende følge med i, hvordan afstemningen går.