Øllets Dag – Esbjerg – næsten 2 minutter inde. Kryds & Tværs 4. september 2010 (inklusiv video – TV Syd):
Øllets Dag – Odense. Øllets dag (video – TV2/Fyn):
Øllets Dag på TV2 Nyhederne her til aften fra Odense og Esbjerg. At Prinsesse Marie også er med er en fejl – det er billeder fra åbning af Vadehavs Festival på Rømø.
- Ølfestival (video – TV2 Nyhederne)
Øl: Hornbeer kommer med nye julebryg i år – fra nyhedsbrev i dag. “Vi har brygget en ny juleøl. Det er en belgisk type med smag af blommer, lidt krydderier (ganske lidt), karamel og moderat humlebitterhed. Men så venter der en rigtig overraskelse ! Det er vores nye juleøl “Helge”. Den bør I smage. Den er helt anderledes. Vi tør lige røbe, at det er en let syrlig øl med dansk bihonning.” Desuden er der sure øl på vej. “Vi har 10 træfade med forskellige typer. Nogle med lactoballus, nogle med brett og lacto og nogle med helt andre. De udvikler sig dag for dag. Vi tapper nogle af dem her i efteråret.”
Shaun Hill og Hill Farmsted Brewery – se sidste halvdel af artikel: The Session #43: The New Brew Kids (The Hoppress)
Anmeldelser:
- Wiibroe Årgangsøl 2010, Carlsberg (Kajs ølblog)
- Amager Bryghus RyeKing og Double Black IPA: Dansk cross-over brewing: Spontanjäst rökrågstout och svart IPA! (Schnille och Schmak)
Danske Ølentusiaster: Ejeren af Carlsens Kvarter i Odense, Benny Webler, fortæller om stiftelsen af Danske Ølentusiaster på Carlsens Kvarter for 12 år siden. Her blev Danske Ølentusiaster skabt (video – TV2/Fyn):
Ølbutikken og Øllets Dag – opdatering: Indslag på TV2 News sendt første gang i 14 nyhederne. Der burde være flere chancer for at fange det. Forvent som udgangspunkt ikke, at det bliver tilgængeligt på nettet. Der kunne ikke sendes direkte fra Ølbutikken, da det ikke var muligt for sendevognen at få fri bane til satelitten.
Øllets dag – Odense – lang reportage kommer på TV2/Fyn+ på mandag i Waders og Laksko kl.20. Øllets dag i Odense (inklusiv video – TV2/Fyn):
Øllets Dag – Kolding: Konerne blev hjemme mens mændene drog til ølfest i Kolding (jv.dk)
Øllets Dag – Djursland: Øllets Dag markeret på hele Djursland (Århus Stiftstidende)
Nyt på Beerticker.dk: Halsnæs Bryghus’ Peter Sonne får Den Regionale Ølpris
Ølbutikken: Jeppe Jarnit-Bjergsø – den ene medejer af Ølbutikken – skriver på Facebook: “Vi er i Radioavisen på P3 i dag kl 12 (evt først kl 13, hvis de ikke kan nå at redigere vores guldkorn….) og efter sigende skulle TV2 News komme forbi og lave et live indslag kl 12 også….!”. Ølbutikken har fået overrakt Den Regionale Ølpris i dag. De seneste P3 Nyheder er i øverste højre hjørne her.
Nyt på Beerticker.dk: 9 nye øl fra Kolding Bryglaug
Mikkeller Bar i Los Angeles Times i dag som en del af en artikel om, at København er blevet et kulinarisk rejsemål. Se til sidst i artiklen. Savoring the rise of New Nordic Cuisine in Copenhagen (Los Angeles Times)
Nyt på Beerticker.dk: Bjert Bryg går godt med lokal satsning
TV2 News er her men kan ikke finde signal med parabolbilen, så det kommer først i senere!
Jeppe