Croocked Moon’s nye ølbar Fermentoren åbner 21. september

Søren Parker Wagner – manden bag Croocked Moon Brewing – åbner sammen med Jay Pollard ny ølbar på Vesterbro.

Københavns nye ølbar Fermentoren åbner onsdag den 21. september kl. 15 på Halmtorvet, Vesterbro ved hjørnet til Skælbækgade.

Søren Parker Wagner, der står bag Croocked Moon Brewing, har australieren Jay Pollard som kompagnon i Fermentoren. Han har tidligere bestyret Southern Cross samt andre værtshuse i København. Han skal hovedsageligt stå for den daglige drift, hvor Søren Parker Wagner skal koncentrere sig om øllet. Endnu en australier er involveret – Warren Smith, som er bartender på Ølbaren, kommer også til at arbejde ved Fermentoren.

Pressemeddelelse fra Fermentoren:

Onsdag den 21/09 kl. 15.00 slår Fermentoren for første gang dørene op, og du er inviteret! Fermentoren er byens nyeste vandingshul for den kræsne forbruger, som ønsker det bedste inden for øl, spiritus og god musik. Baren er opbygget omkring 10 fadølshaner, som kommer til at servere noget af det bedste øl fra hele verden.

Af de 10 haner vil en stor del af dem blive besat af Croocked Moon, som af naturlige årsager har stor tilknytning til stedet. Fokus vil primært være på fadøl, men der vil også være et begrænset flaske kort med forskellige lambic og andet godt.

På selve åbningsdagen vil der være præmiere på 3 nye Croocked Moon øl, samt en speciel øl brygget specifikt til baren fra Grassroots.

Bag baren står Søren Wagner som også står bag Croocked Moon, samt hans kompagnon Jay Pollard som har en fortid på flere af københavnske værtshuse som bl.a. bestyrer.

Udover øllet vil der være stærkt fokus på spiritus i verdensklasse. Der vil specielt blive fokuseret på at have et bredt udvalg af Whisky, Gin og Rom.

Musikken kommer også til at spille en central rolle, og der er satset på kvalitetsanlæg samt pladespiller. Musikken vil typisk være klassisk rock and roll.

Baren har som en af de få ølbarer stor udeservering, som vil blive brugt til bl.a. at skabe en lille biergarten, hvor folk kan sidde i det fri og nyde deres drikke varer.

De første 100 fadøl er gratis på selve åbningsdagen, og vi glæder og meget til at se jer!

Med venlig hilsen

Søren Wagner og Jay Pollard

De tre nye Croocked Moon øl, der kommer på ved åbningen, er Hurricane IPA, Meat Market Imperial Red og  Zimmerman Pale Ale.

Fra arkivet:

Trackbacks

  1. [...] stoppe for at koncentrere sig om kontraktbryggeriet Croocked Moon Brewing og den nye københavnske ølbar Fermentoren. Foruden han også er gymnasielærer på Gammel Hellerup [...]

  2. [...] Tanken är att tio öl ska finnas i tanken, inte bara egenbryggt utan ett brett sortiment ur alla viktiga traditioner. Läs mer här. [...]

  3. [...] her tre øl fik premiere ved åbningen af den nye københavnske ølbar Fermentoren i går – en ølbar Croocked Moon Brewing er involveret i. Kaffe stouten Bad Karma er på vej [...]

  4. [...] premiere på den nye københavnske ølbar Fermentoren kl. 17 i dag – torsdag. Filed Under: Øl nyheder Send nyheder, tips o.s.v. [...]

  5. [...] premiere på den københavnske ølbar Fermentoren i morgen – onsdag kl. 16:30. Filed Under: Øl [...]

  6. [...] Croocked Moon’s nye ølbar Fermentoren åbner 21. september (Beerticker.dk) [...]